Přidáno 8. 3. 2019 | Napsal Invester
Žijeme v čase trojrozměrného tisku a online inovativních aplikací. Právě tyto produkty a služby jsou totiž doménou nejdynamičtěji se rozvíjejích českých firem, ačkoli najdeme i jiné oblasti, které svědčí byznysu. Společnost Prusa Research zajištující 3D tisk, vyhledávač letenek Kiwi.com a mnoho dalších tuzemských startupů jde příkladem celé střední Evropě. Avšak v celosvětovém srovnání stále ještě mají co dohánět.
V populárním ekonomickém názvosloví poměrně nedávno, zhruba na konci minulého století, přibyl nový termín: startup. Jde o mladou firmu, která od začátku svojí existence prudce roste - míří nahoru jako pomyslná raketa. Globální auditorská a poradenská společnost Deloitte pravidelně vyhlašuje nejdynamičtější technologické projekty ve středovýchodní Evropě, přesněji v prostoru mezi Německem a Ruskem. Naposledy srovnala, o kolik procent vzrostly firemní obraty v letech 2014 až 2017. A výsledky vyznívají pro Českou republiku lichotivě.
V následujícím žebříčku vyjmenujeme názvy startupů, které pronikly do elitní desítky (v závorkách uvedeme jejich specializace a země původu) a vyčíslíme, o kolik obratově vyrostly za výše zmíněný časový interval, tedy poslední 3 roky.
Ve středoevropském žebříčku vede pražská společnost Prusa Research, jejíž prvopočátky sahají do roku 2009. Josef Průša tehdy zanechal studia na vysoké škole, aby začal vyrábět vlastní 3D tiskárny - tedy přístroje, které tisknou trojrozměrné předměty. Rozjezdové finance získal v rodině, od otce totiž dostal půjčku ve výši 200 000 Kč. Pracuje na principu open source, svoje konstrukční plány dává volně k dispozici globální veřejnosti. Přesto, anebo právě proto rychle expandoval do celého světa, přičemž silné odbytiště našel například v USA. Nyní má dva společníky - svého mladšího bratra Michala Průšu a jmenovce Ondřeje Průšu. A hovoří o ročním obratu v řádu miliard Kč.
Další omračující úspěch září na stříbrné příčce. Tentokrát hlavní roli obsadil Oliver Dlouhý, mladší bratr oblíbených českých herců Vladimíra a Michala. Prorazit zkoušel všelijak, třeba prodejem borůvek u rakouských hranic. V roce 2011 vymyslel cenový srovnávač letenek, který kombinuje spoje různých aerolinek. Od investora Jiřího Hlavenky dostal startovací kapitál, a postupně vznikla brněnská společnost Kiwi.com. Dneska nejenom srovnává, ale taky prodává letenky a lístky na další dopravní prostředky. Kiwi.com vykazuje roční obrat v řádu desítek miliard Kč a ačkoli nyní patří několika společníkům, nejlepší obchod zřejmě udělal hned první investor: Jiří Hlavenka do projektu vložil 450 tisíc Kč, díky čemuž vlastní zhruba pětinový podíl, za který může dostat řádově desítky milionů Kč.
Žebříčky nejrychleji rostoucích startupů vznikají taky jinde, nejen ve společnosti Deloitte. Různé instituce srovnávají nadějné projekty v odlišných časových intervalech a regionech, a přitom kladou na účastníky specifické podmínky - například určitý minimální obrat. Spíše než přesná pravidla a pořadí jsou však zajímavé trendy.
Například deník Financial Times došel k závěru, že v Evropě nejrychleji roste britská značka Deliveroo, vlastněná společností Roofoods Ltd. Za sledované období (roky 2013 až 2016) obratově vzrostla o 107 117 %. Jinými slovy, na konci tohoto intervalu byla více než tisíckrát větší, než na začátku! A mezitím pomohla nasytit mnoho lidí, protože její aplikace zprostředkovává objednávku a dopravu jídla v řadě zemí.
Přeskočme z Evropy na opačnou stranu Atlantiku, a také tam najdeme na špici sofistikovaný logistický systém. Americký týdeník Inc. spočítal, že v USA nejrychleji roste společnost SwanLeap, která pomáhá řídit dopravu pomocí umělé inteligence. Ve sledovaném období (2014 až 2017) obratově vzrostla o 75 661 %.